Celohra

Hlas lidu

K čemu je papírek z Infopultu -- Hlas lidu

Oba velkorody na Duně spolu soupeří jak o koření, tak o moc v Landsraadu. Každý rod je ovšem pouze tak silný, jak silní jsou lidé, kterým vládne.

Celohry se chci zúčastnit

Pomocí Hlasu lidu si lze zajistit nějaké pěkné místo v jednom z velkorodů. Každý hlas může rodu přinést velkou výhodu ve hře, Hlas mi slouží jako protiváha při vyjednávání. Svou hodnotu mohu ještě zvýšit, pokud se mi podaří sehnat nějaké další Hlasy od jiných lidí.

Celohru hraji a již mám své místo v rodě

Svému rodu mohu zajistit ještě větší moc a slávu tím, že budu aktivně hledat další stoupence. Pokud budu dobře vyjednávat, mohu do našeho rodu přijmout nové pomocníky a třeba od nich získat i nějaký ten Hlas, který můžeme použít v některém z hlasování.

Celohra mne nezajímá, nechci ji hrát

Svůj Hlas mohu věnovat tomu rodu, který mi přijde sympatičtější nebo třeba tomu, kdo mi za něj napíše hezčí básničku. Každý Hlas má svou cenu a představivosti se meze nekladou. Pozor! I můj hlas má šanci ovlivnit celkový výsledek Celohry.

Jak Hlas lidu využít

V posledním cyklu pátečního i sobotního dne (tj. ve 23:15) proběhne v Landsraadu velké hlasování. Rod, který hlasování vyhraje, získá odměnu, která mu může pomoci zvrátit misky vah v souboji o nadvládu na Duně.

Každé hlasování vyhraje ten rod, který do hlasovací obálky umístí více Hlasů lidu, druhé místo neexistuje. Odměnou v pátečním hlasování bude blíže neurčené (ale podstatné) množství koření, v sobotu se hlasuje o bodech vlivu. Každý Hlas lidu lze použít pouze v jednom z hlasování.

Co je to Celohra?

Celohra je jediná hra, která se ti neokouká. Každý rok je psaná na aktuální téma GameConu, má nový příběh i herní mechaniky. Je to ideální volnočasová aktivita pro chvíle, kdy zrovna nejsi na programu žádné z hlavních linií. Lze ji začít hrát kdykoliv. Hraj dokud je čas, příští rok už na tebe zase bude čekat něco zbrusu nového.

Téma letošního ročníku

Píše se rok 9850, 78. padišáh Vutier Corrino II., imperátor Známého vesmíru, má nelehký úkol. Musí rozhodnout, kterému rodu přidělí správu imperiálního léna na Arrakis. Vzhledem k okolnostem se rozhodne pro unikátní experiment. Pro tentokrát správou pověří dva velké rody najednou a doufá, že se tím podaří situaci s kořením nějak stabilizovat. Těmito rody nejsou žádné jiné než rod Igal a rod Spokan.

Pro ty, co u sebe zrovna nemají šigafilament s encyklopedií, Celohra se odehrává na Duně (Arrakis). V čase dávno předtím, než by mohli nastat události popisované ve filmu či knize Duna (pro představu, Paul Atreides se narodí až za 325 let).

Letošní pravidla1

Že v těch pravidlech nevidíš tu strategii? Dlouhá pravidla pokrývající všechny možné herní situace by přece nikdo nečetl. Všechno, co potřebuješ vědět, bude napsáno přímo na stanovišti. Stačí si vždy přečíst text stanoviště, které tě hrou provede. Hra není lineární. Kam dál po splnění jednoho stanoviště je na tobě a tvé úvaze „kterou odměnu za splnění bys tak potřeboval“.

Hra funguje na principu fair-play. Realizaci některých herních situací plně vkládá do rukou hráčů a budou takové, jaké si je navzájem (ve svém rodě) uděláte. Celohra je hodnocená aktivita a bude možné v ní získat drobné výhry. Hlavní složkou hodnocení je pozitivní přínos pro svůj rod, viditelnost v týmu a Celohrě jako takové a celkové zapojení do hry.

FAQ aneb otázky a odpovědi

Proč nehrajeme za Atreidy a Harkoneny?

Vzhledem ke známosti a pověsti těchto rodů by hráči Celohry měli příliš rozdílné podmínky hry za jednotlivé rody a hra by pro ně byla nevyvážená. Navíc by vlastnictví takového jména mohlo být pro hráče příliš svazující. Proto jsme se rozhodli dát šanci některým z méně známých rodů a dát možnost hráčům, kteří se do Celohry přihlásí před GameConem, image rodu výrazně ovlivnit.

Jaká bude letos hra?

Budou se stavět a vylepšovat kombajny na těžbu koření. Proti červům je budou chránit ornitoptéry a karyóly. Rodová garda bude chránit vaše koření před ostatními rody, nebo se možná raději pokusí nějaké získat. Že vojenské strategie nejsou nic pro tebe? Láká tě spíše učení Bene Gesseritu? Nebo si snad přeješ konečně zazářit v matematice a stát se mentatem nebo navigátorem? Tyto a další specializace bude možné získat po přidání se na stranu některého z rodů, který nadějným studentům může uhradit vzdělání na renomovaných školách.

Formálním zařazením by hra pravděpodobně zapadala mezi semi-kooperativní (ekonomické) strategie. Hra uvnitř zvoleného rodu je (měla by být) silně kooperativní, nicméně si jistě budete přát druhý rod porazit, nebo alespoň snížit šance na jeho vítězství.

Jak začít hrát?

Jak se zapojit do hry ještě před GameConem?

Zkušení hráči již tuší, že před samotným GameConem bývá vypsána výzva, jejíž splnění ti umožní zapojit se do hry ještě před samotným GameConem a získat drobnou herní výhodu do začátku. Co jsme na tebe připravili letošní rok? Tentokrát nebudeme předepisovat CO máš udělat. Je jen na tobě, zda pošleš uměleckou fotografii, vyrobíš šperk, natočíš film nebo vymyslíš novou cvičební sestavu. Důležité však je, že tvoje dílo musí obsahovat koření, písek, modrou barvu a maximálně tři kapky vody (více je samozřejmě lépe, ale plýtvání vodou je přísně zakázáno). Hráči, kteří se zapojí do hry před GameConem, mohou mít možnost pro svou postavu získat „tu správnou” krev a nemusí rodu „jen“ sloužit.

Prezentaci svého díla pošli do 30.6.2022 na adresu celohra@gamecon.cz. Zpráva musí obsahovat tvoje jméno, příjmení a GameCon ID (variabilní symbol z financí). Zasláním e-mailu souhlasíš s případným zveřejněním svého díla na stránkách či Facebooku GameConu. Na stejné e-mailové adrese lze pokládat zmatené (i nezmatené) otázky k Celohře.


  1. do začátku Gameconu se mohou drobně měnit

info@gamecon.cz
© 2022 GameCon, Created by GameCon z.s.
kontakt Facebook Discord Instagram Youtube