Záškrt
Ředitel Ekocentra Paleta v Oucmanicích a spolupořadatel Oucmaniconu.
Dlouholetý hráč a vypravěč dračáku v poslední době i Příběhů impéria. Zvláštní záliby – kriminalistika a tedy detektivní vyprávění.
Společenskými kruhy koluje zpráva o tajemné dámě označené monogramem A. L. oblečené v černé. Vyzývá k šachovému souboji kohokoliv z pánů a sází na své vítězství 10 000 liber.
Korektura 2024
Tato dáma již údajně zvítězila v pěti partiích, což vzbuzuje otázky a pochyby: Může být žena vpravdě inteligentnější než muž?
Charles Darwin prohlašuje, že mužský mozek dosahuje vyšších sfér dokonalosti než ženský už jen proto, že je větší a těžší. A dále řka, že výjimky z pravidla mohou nastat, jestliže dáma má za otce génia, který svými přednostmi obdaroval i svou dceru. Jistě, pokud jde o biologické dědictví, některé ženy mohou převzít výjimečné schopnosti svých otců (ovšem pouze jednu polovinu). Takže žena může porazit hloupého muže, ale s nadprůměrným, natož inteligentním se měřiti nemůže. Je to boj proti přírodě!
V debatách se objevují také spekulace, zda za šatovým závojem nekryje dáma vlastně muže. A nyní přichází na scénu známý Mr. Joy Gould z Ameriky přezdívaný „král železnice“, který této A. L. nabídl ohromujících sto tisíc liber, jestliže přijme výzvu a postaví se proti pěti šachistům dle jeho výběru. Poražená by při tom musela odhalit svou tvář. Na fair play budou dohlížet členové londýnského Klubu dobrodruhů.
Paní A. L. s jeho podmínkami souhlasí, a navíc požaduje, aby výherní částka byla přeměněna na bezcenné akcie zkrachovalé společnosti International Business Machines.
Na tuto událost, která má nepochybně mezinárodní význam, již potvrdil účast mladý americký šachový talent Paul Charles Morphy, významný německý hráč Lionel Kieseritzky, rakušanská šachová hvězda Wilhelm Steinitz, přední anglický šachista Marmaduke Wyvill a světově proslulý Adolf Anderssen.
A tak se na nás valí vzrušující bitva mezi pohlavími, o níž se již píše na obou stranách Atlantiku.