15.–18. 7. 2021 v Pardubicích
Nejste přihlášeni na web
Přihlásit / registrovat / obnovit heslo

Organizace Mistrovství v DrD

Obrázek z deviantart.com od themobius

Můžeš si stáhnout celý následující text k organizaci Mistrovství a další užitečné soubory:

Dračí doupě

Najde se široko daleko vůbec někdo, kdo by o této legendě neslyšel? Je to možné a tak vám tuto legendu přiblížíme. Dračí doupě je nejstarší původní česká fantasy hra na hrdiny. Hry na hrdiny (známé pod zkratkou RPG z anglického roleplaying games) jsou „stolní“ hry, ve kterých se ocitnete v kůži některé z fiktivních postav a společně se spoluhráči vytváříte unikátní příběh. Popisujete činy postav, mluvíte jejich ústy, veškeré prostředí však zůstává ve vaší fantazii, podobně, jako když čtete knihu. A v tomto Mistrovství je tomu nejinak. Fantasy v tomto případě znamená, že se ocitnete ve fiktivním světě, založeném na středověkých reáliích, s prvky magie a nadpřirozena. Jestli takový svět bude podobný spíše tomu z Pána Prstenů, Zaklínače, či třeba Zeměplochy (nebo zda to bude svět neotřelý) záleží na tvůrcích Mistrovství a najdete je v propozicích k aktuálnímu ročníku.

O Mistrovství

Jedná se o turnaj ve hře vycházející z tradic Dračího doupěte (verze 1.6). Projděte se svojí družinou pečlivě připraveným dobrodružstvím, poměřte důvtip a herní um s ostatními soutěžícími a vstupte do Síně slávy mezi legendy.

Soutěžní dobrodružství tvoří dějově souvislý příběh, který je rozdělen do tří navazujících částí (čtvrtfinále, semifinále, finále). Hraje se vyřazovacím způsobem. Mezi čtvrtfinále a semifinále vyřadíme 1/4 družin (cca 6 družin). Vyhlášení vítězů a předání putovní trofeje probíhá na nedělním zakončení GameConu. Zde si také můžete vyslechnout celý soutěžní příběh a veselé historky z průběhu turnaje.

Proč se hry zúčastnit? Není to jen soutěž o lákavé ceny a uznání. Jelikož soutěžní dobrodružství poctivě celý rok připravuje a na místě vede tým zkušených a ostřílených Pánů a Paní Jeskyně (PJ), hra bude pro příznivce RPG určitě i neopakovatelným zážitkem. Zúčastnit se mohou úplní nováčci i zkušení hráči. Na své si přijdou obě skupiny. Důležité je dobře se bavit při hraní soutěžního dobrodružství.

Tak neváhejte a vydejte se do magického světa plného kouzel, fantaskních bytostí, zákeřných intrik a objevujte jeho tajemství a vychutnejte si jeho neopakovatelnou atmosféru.

S případnými dotazy se obraťte emailem na organizátora Mistrovství Guffa.

Novinky pro ročník 2019

Letos se opět vracíme na území Slověnů, ale časově dál oproti událostem odehraných v ročnících MDrD 2016 a MDrD 2017. Více o reáliích letošního příběhu naleznete v sekci dobrodružství. Základní změny:

  • postavy vyznávají Víru Dubu a Lípy
  • v družině bude neomezený počet magických povolání, přimlouváme se ale, aby vaše družina byla pestrá ve smyslu ras i povolání. Při tvorbě postavy se můžete inspirovat zde.
  • v družině budou všechny postavy na 4. úrovni.
  • hráči si tvoří charakter postavy, její historii i vztah k ostatním členům družiny sami.
  • v případě sporů mezi hráči a PJem či stížností na PJe je možné se obrátit na Guffa, organizátora MDrD, který bude působit jako prostředník při řešení a to buď na místě či mailem .

Obecná pravidla

Hraje se podle pravidel DrD verze 1.6, edice E. Hrajeme pouze s pravidly pro začátečníky (PPZ) a pokročilé (PPP). Nelze používat nic z pravidel pro experty (PPE). Originální pravidla jsou dnes hůře k sehnání, proto jsme k jejich doslovným znalostem benevolentnější.

Hody kostkou a rozhodování o úspěchu akce

Faktor náhody u důležitých událostí vynecháváme. Chceme, aby o postupu rozhodovala jen šikovnost hráčů. Obecně platí, že PJ uzná dobrý nápad, když bude správně hráči popsán. Cílem je budovat atmosféru, udržovat tempo hry a minimalizovat listování v příručkách jen proto, aby se určila správná výše bonusu apod. Vždy jde především o dohodu mezi hráči a PJ. PJ tu není od toho, aby hráče „přechytračil“, hlavním cílem je vždy to, aby hraní bylo příjemné, stejný přístup očekáváme i od hráčů.

Soubojový systém

Hraje se podle základního soubojového systému. Je na domluvě hráčů s PJem, zda-li pro souboj budou využívat nějaké pomůcky (mapový podklad, figurky atp.). Při opravách na hod se bere v potaz rozdíl velikostí a bojeschopnost. Vliv naložení pouze v konkrétních případech, bude-li mít smysl.

Při soubojích se bere v potaz zranitelnost a odolnost nestvůr vůči různým útokům. Zranitelnost nestvůr se neřídí přesně podle příručky PJ, ale odpovídá reáliím dobrodružství. Neváhej se zeptat PJe, zda-li tvá postava o nestvůře něco neví, či se s ní dokonce někdy setkala.

Boj pod širým nebem se snažíme hodnotit podle základního soubojového systému či pomocí hodů na past či pravděpodobnost, či dohodou mezi hráči a PJem.

A mimo boj

Pro pohyb postav mají PJové vlastní zjednodušená pravidla, která neodpovídají oficiálním pravidlům. Je tomu tak proto, aby hra plynula a více času se věnovalo důležitějším pasážím dobrodružství. Toto se týká jak pěšího pochodu, tak i při využití dopravních prostředků.

Únavu a čas nutný na odpočinek posuzují PJové podle pravidel a zákonitostí daných dobrodružstvím. Opět z důvodu urychlení hry.

Vyjednávání s cizími postavami bude vždy probíhat formou roleplayingu. Schopnosti dané povoláním jsou podpůrnými prostředky při vyjednávání a jejich použití je samozřejmě (kladně) hodnoceno. Nicméně od hráčů se očekává, že budou spoléhat při vyjednávání na svůj roleplaying a použití získaných informací a nikoliv na výsledek hodu kostkou.

Systém dovedností nebude při hře uplatňován. Všechny postavy umí využít koně jako dopravní prostředek. Všechny postavy umí plavat. Jedna z postav umí číst a psát v quiritštině (více viz o dobrodružství)

Družina

Turnaje se neúčastníte jako jednotlivci, ale ve skupině 4-7 hráčů, která tvoří družinu. Družiny soutěží mezi sebou o to, která lépe, podle daných hodnotících kritérií Mistrovství, projde soutěžním dobrodružstvím. Větší počet hráčů ve skupině neposkytuje výhodu.

Během hry může dojít k příběhovému konfliktu mezi jednotlivými postavami v družině. Hráči by neměli zapomínat, že se jedná čistě o konflikt mezi postavami a nikoliv samotnými hráči (!).

Postavy

Hráč ve družině reprezentuje právě jednu postavu, vytvořenou dle pravidel Mistrovství. Hráči předkládají osobní deník postavy před začátkem hry ke schválení svému PJ. Většinou dva týdny před GameConem osloví PJ družinku mailem.

Můžete si vybrat rasu postavy a její povolání libovolně či dle domluvy ve vaší družině. Dobrodružství lze dohrát s jakoukoliv kombinací ras a povolání v družině. Nicméně preferujeme pestré družiny nad „jednobarevnými“.

Důležité: Postavy přijali Víru. Každá z postav se v minulosti dopustila hříchu, kterého lituje a za který učinila či stále činí pokání. Více informací k Víře a typech hříchu naleznete v sekci Informace k dobrodružství. Popis hříchu necháváme na hráčích, zaznamenejte si jej do osobního deníku.

Všechny postavy začínají dobrodružství na 4. úrovni.

Přesvědčení při tvorbě postavy nepoužíváme, počítáme, že si hráči vytvoří komplexnější charakter postav v souladu s roleplayingovými pravidly mistrovství. Je jen na vás, jak moc pečliví budete. Pokud si vytvoříte zajímavý charakter a dokážete jej zahrát, hra bude pro vás i PJ o mnoho zábavnější. Oceníme, pokud uvidíme, že se svojí postavou doslova „dýcháte“ a není to pro vás jen soubor abstraktních čísel v osobním deníku. Pravděpodobně pro vás potom bude i snažší získat klíčové informace, u kterých předpokládáme použití roleplayingu. Články "Mistrovství v DrD: O roleplayingu" a "Mistrovství v DrD: Jak si (ne)vytvořit postavu" vám mohou při tvorbě pomoci. Charakter vytvořené postavy by však neměl být v rozporu s předpřipravenými informacemi.

Pro účely letošního dobrodružství jsme připravili několik souborů, které vám s přípravou osobního deníku pomohou:

Válečník

Zastrašení – uvítáme, když válečníci budou používat i když je pravděpodobnost úspěchu zastrašení nereálně nízká. Poznávání artefaktů, odhad zbraně a soupeře – místo hodů preferujeme roleplaying. Přesnost – tuto vlastnost nemá válečník na začátku dobrodružství k dispozici. Sehranost – válečníci v družině mohou tuto schopnost využít, pokud to bude odpovídat charakterům jejich postav.

Hraničář

Veškerá hraničářská kouzla jsou v letošním dobrodružství chápána jako modlitba k Bohu či projev Boží Vůle. Účinek bude vždy samozřejmě stejný jako v pravidlech, ale jejich stylizací pomůžete budovat atmosféru.

Mimosmyslovou schopnost a druh psa si může hráč vybrat. Pokud budete mít psa, prosím, nezapomínejte na něj během hraní, zpětné dohrávání ruší atmosféru a plynulost hry. Hlídací pes má 3 životy, lovecký 8 životů a válečný 12 životů.

Alchymista

Magenergie, kterou má alchymista k dispozici na začátku dobrodružství je dané tabulkou Vlastnosti-postav-mDrD-2019. Každý alchymista začíná dobrodružství se surovinami za 250zl.

Stejně jako v loňském roce, alchymista nemusí přechovávat magy a suroviny v truhle dle pravidel. Vše nosí po kapsách, ve váčcích atp. Flakónky také neexistují, lektvary nemají nutně povahu lektvarů, mohou to být různé prášky (nutné pozřít), vůně (nutné přičichnout) či masti (nutné rozetřít) atp. Vyrábět předměty může i bez alchymistické aparatury.

V letošním dobrodružství neexistují peníze. Přesto se pro jednoduchost bude množství surovin udávat nadále ve „zlaťácích“ (zl.). Množství surovin, které má alchymista na začátku dobrodružství je dané tabulkou Vlastnosti-postav-mDrD-2019. Během dobrodružství si je alchymista schopen obstarat suroviny za 10 zl. za každý den, který hledání naplno věnuje.

Na předměty vyráběné během dobrodružství se vztahují obvyklá pravidla. Alchymista nemůže vyrábět „trvalé“ předměty z PPZ . Část svých magů a surovin může alchymista využít k tvorbě alchymistických předmětů před začátkem dobrodružství. Životnost těchto předmětů se začne odpočítávat až na začátku dobrodružství. Suroviny potřebné pro přípravu lektvarů, jedů či protijedů má alchymista k dispozici v rozumném množství.

Kouzelník

Lze vybírat pouze kouzla z PPZ a PPP, přičemž z PPP lze vybrat maximálně 4 kouzla. Kouzlo Hyperprostor II je vždy chápáno jako samostatné kouzlo (nelze ho získat automaticky, jak uvádí PPP)

Kouzelník může mít na začátku dobrodružství jednoho přítele, během dobrodružství nelze získat dalšího. Statistiky přítele jsou dle pravidel. Černá kočka má 13 životů, havran 5 životů a ďáblík 9 životů.

Zloděj

Zlodějské náčiní je povoleno a zloděj jej má od začátku dobrodružství k dispozici. U schopnosti získání důvery uvítáme roleplaying před hodem kostkou. Ale hráč může tuto schopnost určitě zmínit.

Zbraně, zbroj a vybavení

Postavy mohou mít před začátkem dobrodružství pouze dvě zbraně pro boj tváří v tvář, přičemž jedna z nich musí být lehká. Postava může mít jen jednu střeleckou zbraň. Výjimky musí schválit PJ před hrou.

Zbroj může mít postava maximálně kroužkovou. Štít je povolen.

Vybavení může mít postava v rozumné míře, druh a množství vybavení schvaluje PJ před hrou.

Postavy mohou mít před dobrodružstvím právě jeden kouzelný předmět. Zakletý démon může být až ze 4. sféry (200 magů).

Hodnotící kritéria

Při tvorbě dobrodružství se vždy snažíme stanovit objektivní kritéria, podle kterých určují PJové postupující, případně vítěze turnaje. Nicméně není to vždy jednoduché, zvláště, když si družiny vedou dobře. K základním kriteriím jsme napsali blog. Níže naleznete základní pilíře hodnocení:

1) Postup soutěžním příběhem (dobrodružstvím). Jak dobře postupuje družina příběhem na základě motivace jednotlivých postav a družiny. Zde se hodnotí především reakce družiny v klíčových momentech příběhu. Dále se zde hodnotí sběr a práce s informacemi. Jak si družina dokáže poskládat obrázek toho, o co se v dobrodružství jedná. Dále jak elegantně, efektivně a originálně překoná všechny problémy a překážky, které jí v průběhu hraní vyvstanou.

2) Hraní rolí, aneb roleplaying (RP). Kritéria, která bereme v potaz při hodnocení RP jsme sepsali v "RP pravidlech Mistrovství".

3) Herní čas. Herní bloky jsou časově omezeny. Jednotlivé části dobrodružství vždy končí určitou událostí (např. nalezením potřebné informace, předmětu), kterou je nutné stihnout za daný herní čas. Nesplnění cíle herního bloku nemusí být nutně důvodem nepostoupení, nicméně je bráno v potaz.

Pánové Jeskyně (PJ)

Při registraci si můžete kromě herního bloku zvolit i PJ pro základní kolo. Pro semifinále bude přidělen organizátory turnaje jiný PJ. Stejně jako loni si i letos budou moci družiny určit až dva PJe, se kterými NEchtějí hrát sobotní semifinále. Ve finále připadnou na každou družinu dva PJ. Informace a herní styl jednotlivých PJ naleznete v sekci Pánové Jeskyně.

Kapacita turnaje a délka hry

Předpokládaná maximální kapacita turnaje je 24 družin. Všechny družiny odehrají čtvrtfinálové kolo (čtvrtek, pátek). Do semifinálového kola (sobota) postoupí 3/4 nejlepších družin. Nedělního finále se pak zúčastní pouze 6 nejlepších družin, které nejlépe zvládly čtvrtfinálové a semifinálové kolo. Čtvrtfinále trvá 4 hodiny, semifinále 5 hodin a finále 4 hodiny.

S sebou

  • kostky (k6, k10, k%) - ideálně každý vlastní
  • pravidla PPZ, PPP - alespoň jedny na družinu
  • vyplněný osobní deník
  • psací potřeby a papíry
  • občerstvení

Ceny pro vítěze

Vítězové Mistrovství v Dračím Doupěti získají putovní pohár a zapíší se do Síně slávy. Kromě toho získají hodnotné ceny, které dostanou i hráči družin umístěných na 2. a 3. místě.

Sponzoři

Partneři