Hraní na GC má různá specifika. Kromě těch daných formátem akce (čas, prostory…) mezi ně patří i fakt, že hráči často neznají vypravěče, ostatní hráče a ani systém či prostředí, který si jdou zahrát – a to je dobře! GameCon tu je (i) od toho, abyste vyzkoušeli něco nového, netradičního či nezvyklého a abyste si mohli zahrát s někým novým a vyzkoušet si, jak hrají ostatní.
Možná, že víte předem, co si chcete zahrát a jen to hledáte. Nebo možná, že jste se na něco přihlásili, protože vás to zaujalo (nebo protože na to jde váš kamarád, protože chcete zaplnit volnou chvíli v programu atp.). V obou případech je dobré mít co nejlepší představu, o jakou hru jde – v prvním případě abyste určitě dostali to, co hledáte, ve druhém abyste předem tušili, co od hry očekávat. Je to dobré i pro ostatní hráče, protože zábava se u RPG tvoří společně, takže když hra nakonec někoho nebaví, pocítí to všichni.
I když si vyberete dobře, neměli byste zapomínat, že RPG (tak jako zbytek GC) jsou interaktivní a zábava nepřichází sama, ale podílíte se na ní i vy a vaši spoluhráči. Zajímavé věci vznikají spoluprací a skládáním toho, co všichni dohromady do hry vloží – nezapomínejte tedy být otevření i k tomu, jak věc vnímají ostatní a nebojte se případně přímo zeptat (nejlépe co nejdříve, když dostanete nějaké pochybnosti).
Aby byl váš výběr co nejlepší (nebo předchozí tušení co nejvěrnější), nabízíme vám několik způsobů, jak se ve hrách zorientovat:
Anotace hry říká, co je hra zač a o čem bude. Má tři části, z nichž každá vám o hře dává trochu jinou informaci:
První odstavec anotace je stylizační a říká něco o atmosféře, žánru a stylu hry. Roli hraje nejen to, co v něm je napsáno, ale i to, jak to je napsáno. Samozřejmě, nehrajeme si nutně na světové spisovatele, ale i tak by vám měl tento odstavec ukázat, jak bude hra působit.
Druhý odstavec je psaný příměji a pojednává o faktickém obsahu hry – co konkrétně se v ní bude řešit popřípadě jakým způsobem, jaké prvky v ní budou přítomné, na které prvky hraní se bude soustředit a tak podobně.
Třetí odstavec vám krátce představí systém (a případně prostředí, je-li toto nějak specifické), který hra využívá.
Čtvrtý odstavec může a nemusí být přítomen a případně obsahuje další dodatečné infomrace, odkazy na pravidla (pro zájemce, nemusíte je znát, pokud není výjimečně uvedeno jinak), na krátké materiály k přečtení před hrou atp.
Štítky naleznete v záhlaví aktivity a obsahují heslovité informace o různých věcech, které se hry týkají.
Může jít o informaci, kterou naleznete i v anotaci a která je štítkem ještě více zdůrazněna. Pokud u večerní hry s hororovou anotací najdete štítek Horor, počítejte s tím, že se hra bude na horor opravdu silně soustředit.
Druhá možnost je, že jde o nějakou specifickou informaci. Nenechte se případně zmást tím, že vám štítek nic neříká! Takové štítky jsou určeny k rychlé orientaci lidí, kteří vědí, o co jde a hledají to (aby to viděli ihned a nemuseli to hledat uvnitř anotací), ale pokud mezi ně nepatříte, pak vás to nemá odradit – typicky může jít např. o zkratky použitých systémů (WoD, GUMSHOE, WHFR…).
A nakonec, ale určitě ne v poslední řadě, si jsme plně vědomi, že zábavnost hry závisí z velké části i na „chemii“ mezi hráči samotnými. Nemůžeme vám sice zprostředkovat profily spoluhráčů, můžeme vám však alespoň z části představit vypravěče, který hru vede.
Pokud kliknete na jméno vypravěče, přenese vás web na stránku s profilem. Ten obsahuje fotku, ale zejména krátké osobní i herní představení, které vám řekne něco o tom, kdo dotyčný je a jak na RPG hraní nahlíží.
A samozřejmě, profil obsahuje i seznam všech aktivit, které vypravěč na GC vede – takže pokud se vám rok předtím s někým velmi dobře hrálo, takto můžete snadno najít hry, které povede letos.
Pokud si něčím na hře nejste jistí, nebojte se zeptat. Můžete se zeptat jejího vypravěče soukromě, můžete se zeptat šéfa OR RPG linie nebo se můžete zeptat na našem FB. Tak nebo tak odpověď zajisté dostanete a může to hru hodně ujasnit nejen vám, ale i ostatním.
Obecně vypravěče podporujeme v tom, aby s lidmi ještě před GC o hrách komunikovali (obvykle e-mailem), protože jsme zjistili, že to velmi dobře přispívá ke vzájemnému pochopení – proto vás prosíme, abyste případně věnovali chvíli nějaké té odpovědi, ta 4 a více hodinová hra za těch pár minut určitě stojí.