Jak si zahrát boží larp?
Cemi, 13. května 2019
Jak si zahrát boží larp?
1. Vyberte si svůj vysněný larp.
- Zamyslete se, jaká hra by vás lákala. Vážná nebo odlehčená, vztahovka nebo argumentační, dobrodružná nebo komediální, improvizační nebo skriptovaná? Letos bychom chtěli zamakat na anotacích, aby hru co nejlépe vystihovaly. Každá hra je jiná a je pravděpodobné, že vám nesednou úplně všechny larpy, které GC nabízí. Vyberte si ten, jehož téma a styl hry vás osloví.
- Pokud je váš vysněný larp již obsazený, nebuďte smutní a klikněte u hry na tlačítko „sledovat“. Můžete sledovat i více her ve stejném čase. Jakmile se uvolní nějaké místo, systém vám pošle e-mail a vy se budete moci přihlásit (pozor – systém vás nepřihlásí automaticky, musíte být tedy rychlí).
- Larpový mor (vážné infekční onemocnění s výrazným dopadem na společnost; zdroj: wikipedia.org): časté onemocnění postihující hráčskou populaci krátce před herní událostí způsobující uvolnění míst na jinak zcela nedostupných hrách. Pokud sledujete volná místa, následujte prosím bod 6. Buďte na příjmu – můžeme vám zavolat na začátku bloku, že se náhle uvolnilo místo a budeme vás na rukou nosit, pokud nám zvednete telefon a přijdete si zahrát – win-win.
2. Komunikujte s vypravěčem.
- Od svého vypravěče dostanete před Gameconem e-mail, ve kterém vám napíše informace o hře, jaký je vhodný kostým a možná se vás bude ptát, jestli si chcete zahrát raději Jeníčka nebo Mařenku (nebo možná i jiné postavy, pokud ve hře jsou), odpovězte mu, prosím, co nejdříve. Pokud máte otázky ke hře nebo si nejste jistí, jestli jste si vybrali správně, využijte toho a zeptejte se.
3. Nachystejte si kostým.
- Asi neexistuje larp, který by s kostýmem nebyl lepší než bez kostýmu, i když se hodně z nich dá hrát i v civilu. Nemusíte se bát, že byste doma ve skříni nenašli nic vhodného - i košile a černé kalhoty udělají úplně jinou atmosféru než tričko s potiskem a šortky. A atmosféra co? Atmosféra je základ božího larpu!
- Pokud sledujete volná místa na více hrách, nebo tušíte, že si budete chtít zahrát larp, kdyby se něco uvolnilo, v zásadě nic nezkazíte, pokud si s sebou na Gamecon vezmete košili a kalhoty případně halenku a sukni; tento „základ“ kostýmu se dá využít téměř na jakýkoliv larp.
- Pokud přijdete na hru jako náhradník a žádný kostým s sebou nemáte, nemusíte se bát, budeme mít letos nějaké kostýmy v zásobě a v případě potřeby přiskočíme a něco vám půjčíme.
4. Neodhlašujte se! A když už musíte, tak prosím co nejdříve.
- U většiny larpů platí, že aby se mohly uskutečnit, je potřeba plný počet hráčů. Pokud tedy na poslední chvíli vyměníte larp za workshop žonglování s míčky, je to pro nás velký problém (byť rozumíme, že žonglování je super). Není totiž vůbec jisté, že se na poslední chvíli na vaše místo někdo přihlásí a bez vás - tedy v neúplném počtu - se hra nedá hrát.
- Chápeme, že jsou situace, kdy se člověk odhlásit musí, pak vás ale prosíme, abyste tak učinili ihned, jakmile zjistíte, že nemůžete hrát. Velmi tím zvýšíte šanci, že se na vaše místo ještě někdo přihlásí. Nejnešťastnější situace, která se však bohužel stále stává, je, že nemůžete dorazit, ale neodhlásíte se v systému. Shánění náhradníků na začátku herního bloku je pro nás skutečně otravná a stresující práce. Pokud nás jí dokážete ušetřit, budeme vás milovat a organizovat pro vás jen ty nejlepší larpy světa. =)
5. Přijďte včas na sraz.
- Může se zdát, že 5 minut zdržení u stánku s kafem (víme, bývá tam pekelná fronta) nehraje roli, ale vězte, že v napěchovaném gameconním programu se každých 5 minut počítá. Minimálně je to 5 minut růstu žaludečních vředů vypravěče, který už žhaví všechny telefonní dráty ve stresu, že mu chybí hráč a hra se nebude dát hrát.
6. Buďte na příjmu
- Pokud jste přihlášení na nějaký larp nebo sledujete volná místa, buďte prosím na příjmu na svém telefonním čísle, které jste zadali při registraci. Pokud se zdržíte u stánku s kafem (což se vám již určitě stávat nebude, neboť jste četli bod 5) nebo pokud někdo na hru nebude moci dorazit a uvolní se místo pro náhradníka, budeme vám volat! Buďte na to připravení. Je frustrující mít na seznamu 5 náhradníků a žádnému se nedokázat dovolat.
7. Poslouchejte vypravěče
- Vypravěč vás má připravit na hru, kterou se právě chystáte hrát. Řekne vám, jak zacházet s informacemi ve hře, jak probíhají interakce mezi postavami a také jak reagovat ve specifických situacích. Možná si některé mechaniky či situace vyzkoušíte už v předherních workshopech. Věnujte této přípravě náležitou pozornost, i když máte dojem, že jste to už slyšeli tisíckrát. Každá hra je trošku jiná.
- Ptejte se před hrou. Něco vám není jasné už během vysvětlování? Zeptejte se. Žádná otázka není hloupá.
8. Zahrajte si boží larp.
- Buďte aktivní. Žádný boží larp se ještě neodehrál tak, že každý seděl v koutě a s nikým neinteragoval.
- Pozorně si přečtěte svoji postavu – všechno, co je napsané ve vaší postavě, je důležité! Tajemství, informace a případně i předměty jsou obvykle myšleny jako náboje, které hru rozpohybují. Většinou tedy není opravdovým „cílem“ je za každou cenu udržet, ale mnohem zajímavější může být je ve správnou chvíli vypustit do světa. Kdy je ta správná chvíle už závisí na vás jako hráči, vaší postavě i průběhu té konkrétní hry.
- Myslete na to, že děláte hru boží nejen pro sebe, ale i pro ostatní hráče. Pokud máte něco řešit se třemi postavami ve hře a vy se rozhodnete jednu z nich úplně ignorovat, může se stát, že tím onen hráč přijde o důležitou část své hry.
- Pokud během hry v něčem tápete, nudíte se nebo nevíte, co máte dělat, zeptejte se vypravěče, rád vás nasměruje nebo poradí, co dělat dál nebo jakou linku byste ještě mohli rozehrát. Nejlépe učiníte, když se zeptáte někde v ústraní, ideálně tak, aby to ostatní hráči neslyšeli.
- Nevystupujte z role. V komorním larpu není zvykem mluvit mimo roli, všechno byste měli vyřešit „v roli“. Pokud se vás jiný hráč zeptá na něco, co nemáte napsáno v postavě, ale pravděpodobně by to vaše postava věděla – např. „Kam jsi chodil na základní školu?“ – klidně si něco vymyslete, pokud to není napsáno v postavě, pravděpodobně to není nijak důležité. Stejně tak pokud si ostatní hráči do hry nějakou informaci vymyslí, hrejte s tím, jako by to byla pravda. Např. pokud někdo řekne „Hele pamatuješ, jak jsme spolu byli tehdy na rybách?“ a vy nemáte tušení o čem to mele, vezměte to do hry a nadhoďte třeba něco jako „Jóó, myslíš, jak jsme tenkrát chytili tu obrovskou štiku?“, ale můžete říct třeba i „Prosímtě, tos byl určitě s nějakou tou svou cuchtou, ty a ta tvoje skleróza!“, záleží na vás, jak se vám to zrovna hodí do hry.
Díky, že jste dočetli až sem a těšíme se na všechny boží hry, které si s vámi zahrajeme!